Ірина Сисоєнко, Президент ВАФК. «Розвиток системи реабілітації. Розвиток телемедицини»

Дата публікації: 16.10.2023

Ірина Сисоєнко, Президент ВАФК. «Розвиток системи реабілітації. Розвиток телемедицини»

В рамках 32-ї Міжнародної медичної виставки PUBLIC HEALTH 2023 Всеукраїнська Асоціація Фізичної Медицини, Реабілітації і Курортології (ВАФК) провела науково-практичну конференцію «Школа реабілітації 2023».

Відкрила науково-практичну конференцію Президент ВАФК, віцепрезидент FEMTEC, заслужений юрист України, заступник директора ДУ «Інститут медицини праці імені Ю.І.Кундієва НАМН України», Сисоєнко Ірина Володимирівна.

«Наша Асоціація вже вдруге в умовах повномасштабної війни проводить конференції, які стосуються відновлення та реабілітації. Асоціація об’єднала лікарів, керівників медичних закладів, науковців, цілі інститути й академії медичних наук, громадські медичні організації та спільноти, і ми ставимо за мету – формування і розвиток потужної системи реабілітації в нашій країні!» – зазначила Ірина Володимирівна.

 

img

Також Ірина Володимирівна виступила на конференції з доповіддю на тему: «Розвиток системи реабілітації. Розвиток телемедицини». Розповіла про зміни щодо реабілітації у світі. Нагадала про резолюцію ВООЗ, яка була прийнята 2017 року, де визначено 10 пріоритетних напрямків щодо зміцнення галузі охорони здоров’я у сфері надання реабілітаційних послуг. І на виконання вказаних напрямків у 2019 р. ВООЗ представила настанову «Реабілітація в системах охорони здоров’я: посібник з дій», яка висвітлює рекомендації щодо впровадження, зміцнення та фінансування ефективної системи надання реабілітаційних послуг, що є важливим для врахування у сфері реабілітації.

Щодо Закону України «Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я» від грудня 2020 року – потрібно відстежувати та враховувати зміни та доповнення, які вже було внесено.

Також Ірина Володимирівна зауважила, що з 29 листопада 2023 року набирає чинності постанова Кабінету Міністрів України від 05 вересня 2023 року № 1034 «Про внесення змін до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики», якою визначено, зокрема, що Ліцензіат, який надає реабілітаційну допомогу, повинен:

– затвердити індивідуальний реабілітаційний план, у якому зазначаються результати обстеження, реабілітаційний період та прогноз, місце проведення реабілітації, найменування ліцензіата, який буде проводити реабілітацію, власні імена та прізвища фахівців, які залучені до реабілітації, мета і завдання реабілітації;

– здійснювати моніторинг та оцінку результатів виконання плану, його коригування у разі необхідності;

– забезпечити доступність реабілітаційної допомоги;

– забезпечити послідовність та своєчасність залучення до процесу реабілітації необхідних фахівців у достатній кількості;

– розпочинати реабілітацію з реабілітаційного обстеження пацієнта, визначення наявності або ризику виникнення обмеження повсякденного функціонування, кількісної оцінки;

– застосовувати методи доказовості в реабілітації.

img
Фахівці з реабілітації повинні відповідати єдиним кваліфікаційним вимогам, затвердженим МОЗ України. А також, щодо надання психологічної допомоги в роботі мультидисциплінарної реабілітаційної команди: залучаються фахівці, які мають вищу освіту за спеціальностями “Психологія” та/або “Медична психологія”, досвід практичної роботи в закладах охорони здоров’я та/або реабілітаційних закладах не менше одного року та відповідають єдиним кваліфікаційним вимогам, затвердженим МОЗ України.

Про стрімкий розвиток телемедицини в Україні, Ірина Володимирівна розповіла, що з 07 вересня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування ТЕЛЕМЕДИЦИНИ» від 09.08.2023 № 3301-IX, яким передбачено внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я, законів України «Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я» та «Про екстрену медичну допомогу» з метою запровадження комплексного та системного підходу до формування та реалізації державної політики в частині розвитку телемедицини.

Телереабілітація застосовується з метою надання особі своєчасної реабілітаційної допомоги належної якості, зокрема якщо відстань і час є критичними чинниками її надання. І останнім часом телереабілітація стає досить поширеною у процесі реабілітації як у стаціонарних та в амбулаторних умовах. Зокрема в амбулаторних умовах телереабілітація – це самостійне виконання програми відновного лікування пацієнтом під дистанційним контролем і керівництвом лікаря-фахівця.

Одним із завдань телереабілітації для пацієнта – є швидка соціальна і трудова адаптація, максимально можливе відновлення функцій, навичок самообслуговування і праці.

Основні переваги використання телереабілітації:

– зниження кількості транспортувань пацієнтів;

– поліпшення клінічної підтримки населення в сільській місцевості та невеликих містах;

– підвищення доступності спеціалізованої медичної та реабілітаційної допомоги;

– забезпечення стабільності і якості реабілітаційної допомоги в умовах кадрових проблем.

«Тренування рухів за допомогою залучення нових технологій дозволяє виконувати більшу кількість повторень, технічно правильно виконувати рух, зацікавлювати та мотивувати пацієнта, корегувати інтенсивність рухів із заощаджуванням часу пацієнта», — зауважила Ірина Володимирівна.

Також було цікаво почути учасникам конференції про досвід ДУ «Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва НАМН України» у функціонуванні Центру медико-психологічної реабілітації та запровадження телемедичних технологій. «Серед пацієнтів, які пройшли курс за допомогою RGS, спостерігається як рухове відновлення кінцівок (досягання, хапання, точність, координація), так і когнітивна та ефективна реабілітація (відновлення рухових функцій, пам’яті, уважності).

Сьогодні ми можемо побачити тенденцію до зростання кількості нових технологій, що створюються, зокрема для сфери фізичної реабілітації. Інноваційні технології покликані не тільки пришвидшити й урізноманітнити реабілітаційний процес, але й додати нових можливостей пацієнтам, що їх втратили. Тому, з кожним роком збільшується кількість програм і технічних засобів, які стають все більш популярними і доступними у реабілітаційних центрах по всьому світу», — поділилась пані Ірина.

«Тому, об’єднуючись разом та об’єднуючи всі наші зусилля — маємо побудувати в Україні систему реабілітації із застосуванням найкращих і найсучасніших світових практик!» — закликала Ірина Володимирівна.
img