Санаторно-курортне лікування та імунна відповідь людини

Стефано Мазіеро (Stefano Masiero) – професор кафедри фізичної реабілітації, Державний університет Падуї, (Італія, Падуя)

У 2019 весь світ зіткнувся з воістину глобальної медико-соціальною проблемою – новим захворюванням, що дістало назву COVID-19. Рекомендації по підвищенню імунітету в умовах COVID-19. Якщо інфекція COVID-19 перенесена безсимптомно, рекомендується пройти реабілітацію. Оскільки причина відсутності симптомів – робота імунної системи, що не допустила ускладнень захворювання. Багато наступних ускладнення будуть пов’язані вже не з коронавірусною інфекцією, а з низьким імунітетом, розтрачених раніше на захист організму від COVID-19.

Одним з аспектів, який виник в профілактиці, терапії і реабілітації від інфекції COVID-19 важливу роль відіграє імунна система. Зниження CD4 + T-клітин, CD8 + T-клітин і природних клітин-кілерів. Збільшення кількості Т-хелперів 17 частково відповідає за серйозне пошкодження імунної системи і легенів. Пацієнти, які надійшли до відділення інтенсивної терапії (ВІТ), мають більш високий рівень плазми концентрації IL-2, IL-6, IL-7, IL-10 і TNF в порівнянні з неприпустимими в відділення інтенсивної терапії.

Чи може курортна медицина зіграти роль і модулювати імунну відповідь людини?

В останні роки спостерігається підвищений інтерес до використання до клінічних моделей для дослідження ефектів Бальнеотерапія (БТ) від запалень і імунітету. Нещодавно були розроблені клінічні випробування і РСІ для вивчення вплив БТ на імунну систему людини. Біологічні механізми досі повністю не вивчені. Ми прагнемо узагальнити поточну доступну інформацію про вплив термальних мінеральних вод або їх органічні і неорганічні компоненти на імунітет відповідь.

На прикладах людини показано, що вода містяться сполуки сірки, має протизапальну дію на псоріатичні ураження, артрозних хондроцити і запальні процеси.

У пацієнтів, які страждають артрозом, бальнеотерапія має продемонстровано, що він має протизапальну ефективність, модулюючи відповідь цитокінів і модифікація відсотка регуляторних Т-клітин в обігу. Після бальнеотерапії і грязелікування зменшується  рівень сироватки в  крові запальних молекул, таких як TNF-α, IL-1β, PGE2, LTB4 і С-реактивного білка, а також збільшення кількості протизапальних молекул такі як фактор зростання IGF-1. У пацієнтів з фіброміалгією або хворобою Бехтерева бальнеотерапія може впливати на медіатори запалення. Позитивна соціальна атмосфера курортної медицини також може зіграти свою роль, а терапевтична роль в імунній системі.

Ці ефекти на імунну систему можна розглядати як можливість, використовувати їх, наприклад, для профілактичних і терапевтичних процедур, які можуть допомогти у вирішенні результатів інфекції COVID-19.

Презентацію Стефано Мазіеро, ви можете знайти на нашому сайті в розділі для членів організації.