Розвиток послуг з медичної реабілітації буде залежати від фінансування через НСЗУ — Президент ВАФК Ірина Сисоєнко

Дата публікації: 21.01.2020

Розвиток послуг з медичної реабілітації буде залежати від фінансування через НСЗУ — Президент ВАФК Ірина Сисоєнко

Для широкого розвитку послуг з медичної реабілітації на базі санаторно-курортних закладів необхідно забезпечити фінансування через Національну службу здоров’я України (НСЗУ), вважає Президент Всеукраїнської асоціації фізичної медицини, реабілітації і курортології (ВАФК) Ірина Сисоєнко.

Практично кожен санаторно-курортний заклад вже має у своїй структурі відділення реабілітації. Тому, на території санаторно-курортних комплексів доцільно створювати та сприяти функціонуванню вже створених відділень реабілітації з висококваліфікованими медпрацівниками, які вже надають послуги з медичної реабілітації на високому професійному рівні. Головне, мати бюджет для фінансування послуг з медичної реабілітації від НСЗУ. Таке фінансування передбачено Законом України “Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення” (закон про медреформу).

Привабливість курортів України формується, в першу чергу, з урахуванням географічного розташування, природноресурсного та історико-культурного потенціалу, а також багаторічного досвіду в рекреації. До найважливіших курортів державного значення належать, зокрема, курорти Моршин, Трускавець, Медобори, Хмільник, Куяльник, Скадовськ, Бердянськ, Миргород.

Стратегія розвитку туристично-рекреаційної діяльності України має полягати, зокрема, у розширенні номенклатури туристично-рекреаційних послуг, забезпеченні розвитку оздоровчого туризму, поліпшення стану зон відпочинку, розвитку інфраструктури курортів, формування конкурентоспроможних кластерів, а також у розвитку мережі суб’єктів, які надають оздоровчі послуги, створення мережі санаторно-курортних і оздоровчих закладів, СПА та реабілітаційних центрів.

Санаторно-курортні заклади України є невід’ємною частиною національної системи охорони здоров’я.

За даними ВАФК в даний час в країні є дані про 388 об’єкта природних лікувальних ресурсів. Можливості курортів представлені 284 санаторіями, 55 оздоровчими центрами та 14 реабілітаційними центрами, орієнтованими, в тому числі, на розвиток сучасних методик лікування, оздоровлення та реабілітації.

Санаторно-курортні заклади України спеціалізуються на санаторно-курортному та відновному лікуванні широкого спектра захворювань, які в цілому відповідають структурі захворюваності населення. Зокрема, на базі санаторно-курортних закладів розгорнута мережа реабілітаційних профільних відділень з наступних видів відновного лікування: нейрореабілітація (14,5%), м’язово-скелетна реабілітація (6,4%), кардіопульмональна реабілітація (39,6%), реабілітація при порушенні перебігу вагітності (19,8%), реабілітація після оперативних втручань на органах зору, після оперативних втручань на органах травлення, з порушенням обміну речовин і захворюваннями ендокринної системи, післяопікових хворих (19,1%). Крім того, працюють реабілітаційні відділення для лікування хворих після травм, захворювань хребта і спинного мозку, медико-психологічної реабілітації учасників АТО, хворих після пролікованих онкопатології, а також хворих із захворюваннями, пов’язаними з дією факторів антропогенного, в тому числі радіаційного забруднення (ліквідатори аварії на ЧАЕС).

Окремим напрямком санаторного лікування є лікування хворих на туберкульоз, яке здійснюється в спеціалізованих санаторіях.

При цьому, за даними ВАФК, в Україні функціонує понад 100 відомчих оздоровчих закладів. У тому числі в структурі “Укрпрофоздоровниці” Федерації профспілок України налічується 46 санаторно-курортних закладів (без урахування на окупованих територіях і тимчасово виведених з експлуатації у зв’язку з розміщенням підрозділів ЗСУ), Міністерства охорони здоров’я України – 14 спеціалізованих санаторіїв, в основному дитячих і протитуберкульозних. Санаторії також мають Міністерство внутрішніх справ України – вісім, по чотири – Міністерство оборони України, Міністерство соцполітики України та Державне управління справами, по три санаторії – Державна прикордонна служба України та Сільгоспздравниця. СБУ і Національна академія наук України мають у власності по дві здравниці, Державна судова адміністрація, ДСНС України та Атомпрофздравниця – по одній.

Джерело: interfax.com.ua